وبلاگ
9 راه‌کار جلوگیری از وقت تلف کردن فرزندان با گوشی
9 راه‌کار جلوگیری از وقت تلف کردن فرزندان با گوشی

۲۰ آذر ۱۴۰۲

9 راه‌کار جلوگیری از وقت تلف کردن فرزندان با گوشی

این روزها همه چیز گسترده‌تر شده است. تبلت، موبایل، لپ تاپ، ساعت‌های هوشمند و گجت‌های مشابه، هرکدام انگیزه‌ای برای وقت تلف کردن فرزندان ایجاد می‌کنند.

اگر نگاهی به روند رشد خودتان در طول دوران دبستان کنید، متوجه خواهید شد که عوامل حواس پرتی ما محدود به تلویزیون بود. والدین با خاموش کردن تلویزیون و رادیو تلاش می‌کردند تا تمرکز ما را افزایش داده و زمینه‌ای برای وقت تلف کردن ایجاد نکنند! اما این روزها همه چیز گسترده‌تر شده است. تبلت، موبایل، لپ تاپ، ساعت‌های هوشمند و گجت‌های مشابه، هرکدام انگیزه‌ای برای وقت تلف کردن فرزندان ایجاد می‌کنند. این اتلاف وقت موجب بروز مشکل در روند آموزش و رشد می‌شود. به همین دلیل اکثر والدین نگران وقت تلف کردن فرزندان هستند.

در این مقاله قصد داریم به بررسی 9 راهکار پیشگیرانه از وقت تلف کردن فرزندان اشاره کنیم تا با خیال آسوده روند رشد فرزند را مدیریت کنید.

بیشتربدانید: مهم‌ترین نکات برای داشتن فرزند موفق چیست؟ | تربیت فرزندان موفق

عواقب وقت تلف کردن فرزندان

قبل از هر چیزی باید دلیل اصلی وقت تلف کردن فرزندان را کشف کنید. چرا که وقت تلف کردن فرزندان مسئله‌ای جدی است و ادامه روند آن می‌تواند تأثیرات منفی بر توسعه و رشد آن‌ها داشته باشد. در این بخش به بررسی دقیق دلایل اصلی اتلاف وقت در فرزندان می‌پردازیم.

 • کاهش فرصت‌های آموزشی: بروز اتلاف وقت در فرزندان، زمینه را برای هدررفت فرصت‌های آموزشی فراهم می‌کند. در سال‌های 6 تا 18 سال، آموزش‌های پایه کودک و نوجوان انجام می‌شود و این سن و سال برای فرزندان بسیار جدی و مهم است. هدر رفت فرصت های آموزشی ممکن است تأثیرات منفی بر توسعه علمی، شناختی، اجتماعی و عاطفی فرزندان داشته باشد.
 • کاهش ارتباط: وقت تلف کردن می‌تواند به کاهش ارتباط فرزندان با والدین منجر شود. هرچه فرزندان اتلاف وقت بیشتری در شرایط مختلف داشته باشند، قطعاً ارتباطشان با خانواده کم‌تر و کم‌تر خواهد شد.
 • کاهش فرصت‌های تربیتی: والدین معمولاً نقش مهمی در تربیت و توسعه فرزندان خود ایفا می‌کنند. وقت تلف کردن می‌تواند منجر به کمبود فرصت‌های تربیتی و تعلیمی فرزندان شود.
 • ازدست‌دادن انگیزه و اعتمادبه‌نفس: کودکان نیاز به حمایت و توجه والدین دارند تا اعتمادبه‌نفس و انگیزه‌شان تقویت شود. وقت تلف کردن فرزندانسبب می‌شود تا فرصت استفاده از همین انگیزه و اعتمادبه‌نفس را از دست بدهند.
 • رشد نادرست: وقت تلف کردن می‌تواند به رشد نادرست فرزندان منجر شود. چرا که فرصت با کیفیتی برای ایجاد فضای آموزشی و تربیتی وجود ندارد و فرزندان پیوسته با اتلاف وقت فرصت‌های زندگی را از بین می‌برند.
 • ایجاد حس ناخوش آیند و ناامیدی: وقت تلف کردن می‌تواند در فرزندان احساس حس ناخوش آیند و ناامیدی ایجاد کند. چرا با ازدست‌دادن توجه والدین، امکانات رشد و ازدست‌رفتن فرصت‌های آموزشی ممکن است باعث ایجاد حس ناخوشی و در موارد شدید تر حس ناامیدی دست بدهد.

✅ لینک دانلود مستقیم ایمینو از کافه بازار

عواقب وقت تلف کردن فرزندان

عوامل زمینه‌ساز وقت تلف کردن فرزندان

وقت تلف کردن فرزندان می‌تواند به عوامل متعددی مرتبط باشد. شناخت این عوامل به شما کمک می‌کند تا هوشیار باشید و مطابق با شرایط کودک و نوجوان، این عوامل را شناسایی کنید. تکنولوژی و رسانه‌ها بخش مهم ماجرا هستند. استفاده بیش از حد تلفن ‌همراه، تبلت، رایانه و تلویزیون می‌تواند به‌وقت تلف کردن فرزندان منجر شود! محتواهای جذاب و اعتیادآور در فضای مجازی زیاد هستند. حتی بزرگسالان نیز در طعمه رسانه‌ها می‌افتند و ساعت‌ها از زمان باارزش کار و مطالعه را به این بخش تقدیم می‌کنند. در کودکان و نوجوانان نیز، شرایط مشابهی وجود داشت که زمینه تلف کردن وقت فرزندان را فراهم می‌کند. از سوی دیگر عدم نظارت و کنترل والدین منجر به بروز اتلاف وقت می‌شود.

وقتی والدین نظارت کافی بر استفاده فرزندان از تکنولوژی نداشته یا قوانین و محدودیت‌های مربوط به تکنولوژی را تعیین نکنند، فرزندان ممکن است به‌تمامی وقت خود برای تکنولوژی اختصاص دهند. به همین دلیل باید از ایمینو به‌عنوان بهترین ابزار پرنتال کنترل استفاده کنید تا زمان‌بندی مجاز روزانه برای استفاده از تکنولوژی تعیین شود. گاهی تاثیر گروه‌های هم‌سن‌وسال می‌تواند زمینه حواس‌پرتی و اتلاف وقت را ایجاد کند. دوستان و هم‌سنان کودکان نقش مهمی در تعیین الگوهای مصرف تکنولوژی آن‌ها دارند. اگر دوستان فرزندتان، او را به استفاده بی حد و اندازه از تکنولوژی ترغیب کنند، قطعاً اثرات آن با اتلاف زمان زیاد در این فضا نمایان می‌شود. بیکاری، بی‌برنامه بودن، عدم ایجاد زمینه برای سفر، ورزش، بروز هنر و خلاقیت منجر به تلف کردن وقت توسط فرزندان می‌شود.

تبلیغات تکنولوژی و محتوای آنلاین نامناسب، جذابیت‌های خودشان را بروز می‌دهند. همین عوامل منجر به استفاده بیش از حد تکنولوژی و محتوای آنلاین می‌شوند. گاهی نیز تنهایی کودکان، نبود یک عامل سرگرم‌کننده در جهتی درست و اصولی زمینه‌ساز اتلاف وقت در فضای مجازی و… است.

بیشتربدانید : بهترین سن خرید گوشی برای فرزندم چیست؟ خرید اولین گوشی برای فرزند

جلوگیری از وقت تلف کردن فرزندان

اتلاف وقت خصوصاً در سنین مهم زندگی، می‌تواند زمینه ساز ازدست رفتن فرصت‌های مهم زندگی شود. به همین دلیل برای پیشگیری از وقت تلف کردن فرزندان، باید ساز و کار مشخصی را در پیش بگیرید. به این ترتیب همه چیز برای یک رشد مطلوب آماده است.

 • تعیین اولویت‌ها: تعیین اولویت‌های خود و خانواده اهمیت بالایی دارند. والدین باید با اختصاص یک برنامه‌ریزی مشخص، اولویت‌ها را برای خانواده و فرزندان مشخص کنند. به‌این‌ترتیب می‌توانید برای پیشگیری از اتلاف زمان دست‌به‌کار شوید.
 • ایجاد زمان‌های مشترک: برنامه‌ریزی زمان‌های مشترک با فرزندان می‌تواند به تقویت ارتباط و ایجاد خاطرات شیرین کمک کند. این خاطرات سرمایه آینده فرزندان است. ایجاد جذابیت در این ارتباطات موجب می‌شود تا فرزند اتلاف زمان کم‌تری را رقم بزند.
 • مشارکت در آموزش: والدین باید به تحصیلات و زندگی آموزشی فرزندان خودشان بپردازند. حضور فعال در جلسات اولیاومربیان، پیگیری وضعیت درسی فرزند، استفاده از فرصت‌های تقویت تحصیلی و آگاهی‌بخشی به فرزند در راستای رسیدگی به وضعیت درسی بخش مهمی از پیشگیری اتلاف وقت است.
 • تشویق به فعالیت‌های سازنده: والدین می‌توانند زمینه لازم را برای فعالیت‌های سازنده و موردعلاقه فرزند ترتیب دهند. به همین دلیل والدین خیلی سریع می‌توانند با استفاده از سرگرمی‌ها و جهت‌دهی به آموزش و رشد فرزند، زمان‌های تلف شده را کاهش دهند.
 • مدیریت زمان خانواده: برنامه‌ریزی و مدیریت زمان در خانواده منجر به توزیع وقت میان فرزندان و وظایف خانگی خواهد شد. وقتی مدیریت زمان خوبی را رقم بزنید، قطعاً توجه به برنامه‌ریزی و اهمیت زمان در ذهن کودک و نوجوان تغییر می‌کند. در چنین شرایطی قطعاً وقت تلف کردن به حداقل می‌رسد.
 • حدومرز استفاده از تکنولوژی: مصرف زیاد تکنولوژی و رسانه‌های اجتماعی زمینه‌ساز عادت شدید به آن را فراهم می‌کند. نتیجه نهایی چنین عادتی نیز تلف کردن وقت در فضای مجازی بدون هدف است! شما در این شرایط قطعاً زمان زیادی را از دست می‌دهید، پس بدیهی است که فرزندانتان نیز در همین دام افتاده و اتلاف وقت زیادی را تجربه می‌کنند.
 • آگاه‌سازی: شما باید ارزش زمان را به فرزندان گوشزد کنید تا بتوانند ضمن آگاهی کامل، برای استفاده مفید از زمان برنامه‌ریزی نمایند.

جلوگیری از وقت تلف کردن فرزندان

آموزش فرزندان در مورد استفاده صحیح از گوشی

فرزندان شما باید استفاده از تکنولوژی را آموزش ببینند. آگاهی از زمان مجاز استفاده از گوشی و تبلت به آن‌ها کمک می‌کند تا برنامه‌ریزی خوبی داشته باشند. با استفاده از نرم‌افزارهای مراقب فرزند می‌توانید زمان استفاده از این لوازم تکنولوژیکی را مشخص نمایید. اقدام مهم بعدی، آموزش امنیت، نشانه‌های افراد خطرساز، محدودیت چت با غریبه‌ها و موارد این‌چنینی را مطرح نمایید. با این کار، آگاهی فرزند برای حضور در این فضای افزایش می‌یابد.

استفاده از نرم‌افزارهای مراقب فرزند با زمینه‌سازی مدیریتی همه‌جانبه، ریسک بروز مشکل در استفاده فرزندان از گوشی را کاهش می‌دهند. محدودسازی اینترنت در برخی برنامه‌ها همراه با مسدودسازی تبلیغات درون برنامه‌ای نیز موجب می‌شود تا ریسک اتلاف وقت و استفاده نامناسب از گوشی توسط فرزندان کاهش یابد.

آموزش فرزندان در مورد استفاده صحیح از گوشی

بهترین روش جلوگیری از وقت تلف کردن فرزندان چیست؟

جلوگیری از وقت تلف کردن فرزندان، نیازمند توجه و تعهد والدین به تربیت و مواجهه با این چالش‌ها است. هرچه والدین نسبت به‌ضرورت پرداختن به این موضوعات هوشمندانه عمل کنند، شانس بالاتری برای رشد و ارتقا وجود دارد. بدیهی است که می‌توانید با این شرایط روش‌های جلوگیری از وقت تلف کردن فرزندان را آگاهانه‌تر دنبال کنید.

 1. تعیین اولویت‌ها: شما باید اولویت‌های یک خانواده موفق را مشخص نمایید. رسیدگی به امور خانوادگی، تعامل مثبت خانواده در کنار هم تفریح و در نهایت استفاده از تکنولوژی، هرکدام جایگاهی دارند که پدر و مادر تعیین‌کننده آن‌ها هستند.
 2. تعیین محدودیت‌های زمانی: برای استفاده از تکنولوژی و سایر فعالیت‌ها، باید محدودیت زمانی مشخص کنید. از همان ابتدای کودکی این محدودیت‌ها متناسب با سن کودک باید جایگاه خود را کسب کند و به‌مرور با افزایش سن، تغییراتی در محدودیت‌ زمانی ایجاد گرد. بهترین ابزار برای کنترل و ایجاد این محدودیت‌ها، نرم‌افزار پرنتال کنترل ایمینو است!
 3. تعیین قوانین خانوادگی: تعیین چارچوب در بستر خانواده حکم نقشه راه است! وضع قوانین و مقررات خانوادگی که به تکنولوژی و استفاده از گوشی همراه مرتبط هستند، به فرزندان کمک می‌کند تا درک کنند که قانون استفاده از تکنولوژی چیست و میزان اتلاف وقت در این گجت‌ها به چه صورت است.
 4. نظارت دقیق: والدین باید به فعالیت‌های آنلاین کودکان و نوجوانان نظارت و مدیریت قوی داشته باشند. در این شرایط موجب می‌شود تا خانواده در بستری امن، برای کاهش زمان اتلاف وقت فرزندان برنامه‌ریزی کند.
 5. خلق تعطیلات دیجیتال: اعضای خانواده حق دارند تا برخی روز‌ها در کنار هم باشند و تعطیلات دیجیتال رقم بزنند. در این روزها هر گونه دیوایس تکنولوژیکی ممنوع است. در قالب همین برنامه‌ریزی متوجه کاهش میزان اتلاف وقت فرزندان خواهید شد.
 6. تشویق به فعالیت‌های خلاقانه: والدین باید فرزندان را به شرکت در فعالیت‌های خلاقانه تشویق کنند و ضمن برنامه‌ریزی برای آن‌ها، محیطی برای رشد و آموزش سبک زندگی فراهم کنند. پرداختن به مهارت‌های فردی، ورزشی، هنری و… می‌تواند راهکار خوبی در جهت جلوگیری از وقت تلف کردن فرزندان باشد.
 7. مسئولیت‌پذیری: به فرزندانتان مسئولیت‌پذیری را آموزش دهید. به‌این‌ترتیب آن‌ها می‌توانند با رعایت قوانین استفاده از موبایل و تبلت، به کارهایی که مسئول انجام آن هستند (درس، ورزش و…) بپردازند.
 8. تعامل مثبت: کودک و نوجوان باید زمان مشخصی را در تعامل با والدین خود باشد. سبک این تعاملات متفاوت است و شما باید هوشمندانه در این مسیر گام بردارید.
 9. ابزارهای پرنتال کنترل: بهترین راه برای پیشگیری از اتلاف وقت در کودکان، ابزارهای پرنتال کنترل است. یکی از امکانات عالی این ابزارها، تعیین زمان مجاز استفاده از گوشی است. امکانات عالی دیگری که در این راستا شما را همراهی می‌کند، محدودسازی اپلیکیشن‌ها یا شخصی‌سازی محیط گوشی متناسب با نیاز کودک یا نوجوان است! با مسدودسازی اعلان‌ها زمینه توجه فرزندان به این فضا از بین می‌برید تا به‌خوبی در روند جلوگیری از وقت تلف کردن فرزندان اقدام نمایید.

✅ لینک دانلود مستقیم ایمینو از کافه بازار
#ایمینو #باهات_هستم